lu.se

Nationalekonomiska institutionen

Ekonomihögskolan vid Lunds universitet

Personal

i alfabetisk ordning

 

Pelle Almgren

Doktorand

pelle.almgren@nek.lu.se

Visa mer information

Fredrik Andersson

Professor

fredrik.andersson@ehl.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 76

Visa mer information

Fredrik N G Andersson

Docent

fredrik_n_g.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 44

Visa mer information

 

Ludvig Andersson

Doktorand

ludvig.andersson@nek.lu.se

Visa mer information

Tommy Andersson

Professor

tommy.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 70

Visa mer information

 

Iker Arregui Alegria

Doktorand

iker.arregui_alegria@nek.lu.se

Visa mer information

Hossein Asgharian

Professor

hossein.asgharian@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 67

Visa mer information

Steve Berggreen-Clausen

Doktorand

steve.berggreen-clausen@nek.lu.se

Visa mer information

Andreas Bergh

Universitetslektor

andreas.bergh@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43

Visa mer information

Karin Bergman

Universitetslektor

karin.bergman@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 74

Visa mer information

Jan Bietenbeck

Universitetslektor

jan.bietenbeck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 53

Visa mer information

Yves Bourdet

Docent

yves.bourdet@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 45 99

Visa mer information

 

Hans Byström

Professor

hans.bystrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 94 78

Visa mer information

 

Pol Campos

Universitetslektor

pol.campos@nek.lu.se

Visa mer information

Hans Carlsson

Professor emeritus

hans.carlsson@nek.lu.se

Visa mer information

 

Claudio Daminato

Universitetslektor

claudio.daminato@nek.lu.se

Visa mer information

Haiyue Dong

Doktorand

haiyue.dong@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 94 77

Visa mer information

Sandra Donnally

Doktorand

sandra.donnally@nek.lu.se

Visa mer information

Albert Duodu

Doktorand

albert.duodu@nek.lu.se

Visa mer information

David Edgerton

Professor emeritus

david.edgerton@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 78

Visa mer information

Andreas Ek

Universitetslektor

andreas.ek@nek.lu.se

Visa mer information

Daniel Ekeblom

Lärare

daniel.ekeblom@nek.lu.se

Visa mer information

Lina Maria Ellegård

Forskare

lina_maria.ellegard@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 80

Visa mer information

 

Hans Falck

Universitetslektor

hans.falck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 81 91

Visa mer information

Thomas Fischer

Biträdande universitetslektor

thomas.fischer@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 71

Visa mer information

Devon Fontaine Spika

Doktorand

devon.fontaine_spika@nek.lu.se

Visa mer information

Jens Forssbaeck

Docent

jens.forssbaeck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 43

Visa mer information

Klas Fregert

Docent

klas.fregert@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 48

Visa mer information

 

Kajsa Ganhammar

Doktorand

kajsa.ganhammar@nek.lu.se

Visa mer information

Ulf Gerdtham

Professor

ulf.gerdtham@med.lu.se
Telefon: +46 46 222 48 10, +46 76 887 12 04

Visa mer information

Demid Getik

Doktorand

demid.getik@nek.lu.se

Visa mer information

 

Marta Giagheddu

Biträdande universitetslektor

marta.giagheddu@nek.lu.se

Visa mer information

Gunes Gokmen

Biträdande universitetslektor

gunes.gokmen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 55

Visa mer information

Dominice Goodwin

Doktorand

dominice.goodwin@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 69

Visa mer information

Joakim Gullstrand

Professor, prefekt

joakim.gullstrand@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 93 97, +46 73 441 30 31

Visa mer information

 

Najmeh Hajimirza

Doktorand

najmeh.hajimirza@nek.lu.se

Visa mer information

Björn Hansson

Professor emeritus

bjorn.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 68

Visa mer information

Pontus Hansson

Universitetslektor

pontus.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 14

Visa mer information

Åsa Hansson

Docent

asa.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 61

Visa mer information

Zahra Hashemzadeh

Forskare

zahra.hashemzadeh@nek.lu.se

Visa mer information

Fredrik Heyman

Docent

fredrik.heyman@nek.lu.se

Visa mer information

Duc-Hong Hoang

Doktorand

duc-hong.hoang@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 13

Visa mer information

Håkan Jerker Holm

Professor

hj.holm@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 51, +46 70 221 69 26

Visa mer information

Natalie Irmert

Doktorand

natalie.irmert@nek.lu.se

Visa mer information

 

Yunyi Jin

Doktorand

yunyi.jin@nek.lu.se

Visa mer information

 

Peter Jochumzen

Universitetslektor

peter.jochumzen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 66

Visa mer information

Andreas Johansson

Biträdande universitetslektor

andreas.johansson@nek.lu.se

Visa mer information

Lars Jonung

Professor emeritus

lars.jonung@nek.lu.se
Telefon: +46 70 274 02 73

Visa mer information

Yousef Kaddoura

Doktorand

yousef.kaddoura@nek.lu.se

Visa mer information

Seyedehnegar Khaliliaraghi

Doktorand

seyedehnegar.khaliliaraghi@nek.lu.se

Visa mer information

Josefin Kilman

Doktorand

josefin.kilman@nek.lu.se

Visa mer information

 

Agneta Kruse

Universitetslektor

agneta.kruse@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 69, +46 73 828 32 10

Visa mer information

Olga Lark

Doktorand

olga.lark@nek.lu.se

Visa mer information

 

Li Larsson

Utbildningsadministratör, Inköpssamordnare

li.larsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 50

Visa mer information

 

Wenting Li

Doktorand

wenting.li@nek.lu.se

Visa mer information

 

Madeleine Lindblad

Doktorand

madeleine.lindblad@nek.lu.se

Visa mer information

Teppo Lindfors

Doktorand

teppo.lindfors@nek.lu.se

Visa mer information

 

Jenny Lindström Wate

Ekonomiadministratör

jenny.lindstrom_wate@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 57

Visa mer information

Petter Lundborg

Professor

petter.lundborg@nek.lu.se

Visa mer information

Jonas Lundstedt

Doktorand

jonas.lundstedt@nek.lu.se

Visa mer information

Carl Hampus Lyttkens

Professor

carl_hampus.lyttkens@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 52, +46 70 514 05 26

Visa mer information

Kaveh Majlesi

Professor

kaveh.majlesi@nek.lu.se

Visa mer information

Anna Marciniak

Administrativ chef, Ekonom

anna.marciniak@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 96 04

Visa mer information

Luca Margaritella

Biträdande universitetslektor

luca.margaritella@nek.lu.se

Visa mer information

 

Lukas Maschmann

Doktorand

lukas.maschmann@nek.lu.se

Visa mer information

Linn Mattisson

Doktorand

linn.mattisson@nek.lu.se

Visa mer information

Adrian Mehic

Doktorand

adrian.mehic@nek.lu.se

Visa mer information

 

Shayan Meskinimood

Doktorand

shayan.meskinimood@nek.lu.se

Visa mer information

Erik Mohlin

Biträdande universitetslektor

erik.mohlin@nek.lu.se

Visa mer information

 

Elin Molin

Postdoc

elin.molin@nek.lu.se

Visa mer information

 

Birger Nilsson

Docent

birger.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 12

Visa mer information

Therese Nilsson

Professor

therese.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43, +46 73 396 79 19

Visa mer information

 

Marcus Nordström

Doktorand

marcus.nordstrom@nek.lu.se

Visa mer information

 

James Nunn

Doktorand

james.nunn@nek.lu.se

Visa mer information

Karin Olofsdotter

Docent

karin.olofsdotter@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 54

Visa mer information

Azra Padjan

Utbildningsadministratör, Skyddsombud

azra.padjan@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 63

Visa mer information

Inga Persson

Professor emerita

inga.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 47

Visa mer information

Maria Persson

Docent

maria.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 70

Visa mer information

Ulf Persson

Utbildningskoordinator

ulf.persson@nek.lu.se 

Telefon: +46 46 222 42 90

Visa mer information

Marie Pihl

Utbildningsadministratör, webbadministratör

marie.pihl@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 46

Visa mer information

 

Eva Ranehill

Professor

eva.ranehill@nek.lu.se

Visa mer info

Simon Reese

Biträdande universitetslektor

simon.reese@nek.lu.se

Visa mer information

Ana Rodriguez-Gonzalez

Postdoc

ana.rodriguez-gonzalez@nek.lu.se

Visa mer information

 

Sarah Rosenberg

Postdoc

sarah.rosenberg@nek.lu.se

Visa mer information

 

Dag Rydorff

Forskare

dag.rydorff@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 58

Visa mer information

David Sandberg

Doktorand

david.sandberg@nek.lu.se

Visa mer information

Peter Schüller

Utbildningsadministratör

peter.schuller@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 08

Visa mer information

Mohammad Sepahvand

Postdoc

Mohammad.Sepahvand@nek.lu.se

Visa mer information

 

Talina Sondershaus

Postdok

talina.sondershaus@nek.lu.se

Visa mer information

Lars-Gunnar Svensson

Professor emeritus

lars-gunnar.svensson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 79

Visa mer information

 

Bengt Söderlund

Universitetslektor

bengt.soderlund@nek.lu.se

Visa mer information

Lars Söderström

Professor emeritus

lars.soderstrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 69

Visa mer information

 

Prakriti Thami

Doktorand

prakriti.thami@nek.lu.se

Visa mer information

Emelie Theobald

Doktorand

emelie.theobald@nek.lu.se

Visa mer information

Petra Thiemann

Biträdande universitetslektor

petra.thiemann@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 86

Visa mer information

Roel van Veldhuizen

Biträdande universitetslektor

roel.van_veldhuizen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 60

Visa mer information

Anders Vilhelmsson

Docent

anders.vilhelmsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 48

Visa mer information

Mårten Wallette

Studievägledare

marten.wallette@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 75

Visa mer information

 

August Wartin

Doktorand

august.wartin@nek.lu.se

Visa mer information

Erik Wengström

Professor

erik.wengstrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 23

Visa mer information

 

David Westerheide

Doktorand

david.westerheide@nek.lu.se

Visa mer information

Joakim Westerlund

Professor

joakim.westerlund@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 97

Visa mer information

 

Qianyan Xu

Doktorand

qianyan.xu@nek.lu.se

Visa mer information

 

Yuqing Zhao

Doktorand

yuqing.zhao@nek.lu.se

Visa mer information

 

Skyddsombud: Azra Padjan

ADRESSUPPGIFTER

Nationalekonomiska institutionen

Besöksadress:
Tycho Brahes väg 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 00 00

Mer information i Lunds universitets forskningsportal